Plošné nasazení LibreOffice přes Group Policy

Instalace kancelářského balíku LibreOffice s pomocí Group Policy není až tak přímočará, jak by mohl leckdo očekávat, a proto se v tomto návodu podíváme na řešení problémů, které se na cestě k plošnému nasazení mohou vyskytnout.

Příliš mnoho jazyků

Jakmile se pokusíme přidat MSI do instalační politiky, objeví se tato chybová hláška: „Add operation failed. Unable to extract deployment information from the package. Run validation on the package to ensure that the package is correct.“

V diskuzi pod bugem č. 45750 se dozvíme, že instalátor LibreOffice obsahuje více jazykových variant, než s kolika v Microsoftu počítali, poněvadž stačí v souhrnné hlavičce balíku zkrátit seznam jazykových kódů pod 254 znaků.

Otevřeme si tedy instalační balíček ve svém oblíbeném editoru (v tomto příkladu to bude MS Orca) a proklikáme se přes menu View > Summary Information, kde najdeme kolonku Languages. Z ní odstraníme kódy všech jazyků, kromě těch, které reálně chceme používat.

ℹ️ Po uložení změn funkcí Save As se může stát, že výsledný soubor bude podivně malý a nespustitelný, což lze vyřešit uložením změn přímo do zdrojového souboru prostým Save, případně zapnutím volby Copy embedded streams during ‚Save As‘ v nastavení Orca.

Pokud bychom chtěli vnutit aplikaci jiný jazyk uživatelského rozhraní, než jaký je jazyk operačního systému, můžeme jej drobnou úpravou MSI přednastavit. Do tabulky Property přidáme nový řádek UI_LANGS, do kterého zadáme kód požadovaného jazyka („cs“ nebo „en_GB“). Můžeme takto i určit, jaké všechny jazyky mají být uživateli dostupné k výběru, a to tak, že je zde vyjmenujeme (oddělené čárkou „cs,en_GB“).

Zdroje

https://wiki.documentfoundation.org/Deployment_and_Migration

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.